List of Members

DEC membership consists of extraordinary citizens who care deeply about Democratic ideals and the Democratic Party. Each of the 200+ voting precincts in Duval County is entitled to a male & female representative to the D.E.C., officially and legally titled Precinct Committeeman/woman, who represent their precinct and commit to organizing the precinct for the party.

The #1 job of the DEC and Committeepersons is to Get Out The Vote. If you would like to become a Precinct Committee Person find your precinct and sign up.


Prct Number District # Method District Chair/Rep Last Name First Name
110 1 Elected x Pierce Catherine
102 1 Elected   Boddie Annette
106 1 Elected   Brill Deborah
  1 At-Large   Cook David
108 1 Elected   Espie Alberta
106 1 Elected   George Maceo
104 1 Elected   Mason Darren
108 1 Elected   Miner Phillip
  1 At-Large   Nord Roberta
104 1 Appointed   O'Donnell James
104 1 Appointed   O'Donnell Carolyn
103 1 Appointed   Ransome Jessica
113 1 Elected   Sherman Daryl
  1 At-Large   Soto Matthew
213 2 Elected   Alfred Cynthia
213 2 Elected   Alfred Ray
207 2 Elected   Brown Inez
208 2 Appointed   Cook Jessie
208 2 Appointed   Cook Martin
206 2 Elected   Decunto Mario
206 2 Elected   Gillen Grace
203 2 Appointed   Harding Peter
207 2 Elected   Johnson-Akers Karen
202 2 Appointed   Jones Ashley
203 2 Appointed   Kimmel Michael
210 2 Elected   King Lisa
  2 At-Large   Nelson Amanda
210 2 Elected   Parker John
  2 At-Large x Pearce Leanna
203 2 Appointed   Wesley Joyce
207 2 Elected   Williams Anthony
306 3 Appointed x McKay Nathan
313 3 Elected x Sweet Sharon
312 3 Elected   Crecelius Jacalyn
307 3 Elected   Doctor Kimberly
305 3 Elected   Farwell Austin
307 3 Elected   Johnson Joesph
306 3 Appointed   Ortiz Silvia
306 3 Appointed   Ortiz Hector
304 3 Appointed   Sanders Lavern B
301 3 Appointed   Spencer Charles F
305 3 Appointed   Ward Sophia
306 3 Appointed   Hakrama Enada
404 4 Elected   Bartlett Samuel
  4 At-Large   Bruderly David
  4 At-Large   Dannhauser Karl
403 4 Appointed x Day Ramon
412 4 Appointed x Samiian Ali
403 4 Appointed   Orban Louis
407 4 Appointed   Yost Timothy
402 4 Appointed   Zaldivar Luis
  4 At-Large   Dale Anthony
504 5 Appointed   Abene Robert
  5 At-Large   Arrandale Stewart
508 5 Appointed   Borland Scott
508 5 Elected   Cardell Richard
501 5 Elected   Delegal IV Thomas
505 5 Elected x Joyner Pam
511 5 Appointed   Estanga Kristellys
510 5 Elected   Goldsberry Sandra
506 5 Elected   Harper Russell
505 5 Elected   Poindexter James
504 5 Appointed   Powell-Williams Juanita
  5 At-Large   Stamper James
508 5 Appointed   Vannienwenhove Nicole
508 5 Appointed   De Loach Anna
603 6 Elected   Baker Claudia
604 6 Appointed X Glasgal Kim
611 6 Elected x Dukes Patrice
613 6 Appointed   Levine Nancy
606 6 Appointed   Organes Kenneth
606 6 Appointed   Organes Peggy
703 7 Elected   Allen Jr. Louis
712 7 Elected   Anderson Ricky
705 7 Elected   Barnes Paul
  7 At-Large   Bevel Jacquelyn
714 7 Elected   Deininger James
714 7 Elected   Florence Albert
709 7 Elected   Gibson Audrey
709 7 Elected   Gillis George
709 7 Elected   Gillis Hazel
714 7 Appointed   Glover Veronica
703 7 Elected   Green Valerie
713 7 Elected   Henry Daniel
  7 At-Large   Hodges William
705 7 Appointed   Johnson Earnestine
705 7 Appointed   Johnson Charles
701 7 Elected x Eddy James
705 7 Elected x Montgomery Ingrid
713 7 Elected x Killen Matthew
713 7 At-Large   Lanigan MaryBeth
704 7 Appointed   Littlefield Charles
  7 At-Large   McCall Cameron
701 7 Appointed   Miller Kimberly
713 7 Elected   Welch Evie
  7 At-Large   Wilborn Corey
706 7 Elected   Wilson Benjamin
713 7 Elected   Woolbright Linda
  7 At-Large   Roberts Barney
710 7 Appointed   Jackson Jr Benny
714 7 Appointed   Peth Lisa
  8 At-Large   Bennett Luann
804 8 Elected   Bridges Travis
802 8 Elected   Bryant Antonia
803 8 Appointed   Callahan Toni
802 8 Elected   Drummer Preston
813 8 Appointed   Harrison Brittany
813 8 Elected   Lockett-Felder Pat
802 8 Elected x McQueen Luella
818 8 Elected   Rounsville Velma
803 8 Elected   Watson Evangeline
  8 Automatic   Wright Paula
  8 Appointed x Turrentine Patricia
  8 At-Large   Scott Kruzshander
904 9 Elected   Allen Loretta
908 9 Elected   Garner Avery
906 9 Appointed   Hammell Harriet
909 9 Elected   Johnson Rahman
909 9 Appointed   Lane Chimmir
914 9 Appointed x Carter III Howard
914 9 Elected x Hall Bradford
901 9 Elected   Merkan Dan
902 9 Elected   Mitchell Verona
908 9 Elected   Stovall Michael
902 9 Appointed   Frazier Alean
1001 10 Appointed   Brown Gwelda
1004 10 Elected   Bush Gill
1010 10 Appointed   Mead Carrington (Rusty)
1002 10 Elected   Monroe Kevin
1005 10 Appointed x Morton James
1005 10 Appointed   Nixon Angela
1006 10 Appointed   Chavers Ralph
1106 11 Appointed   Aloszka John
1115 11 Appointed   Cowart Jennifer
1111 11 Appointed   DePaul Monica
1111 11 Appointed   Drummond Kiara
1106 11 Appointed   Dunning Gary
1112 11 Appointed   Holtzclaw Cliff
1106 11 Appointed   Kelley Barbara
1104 11 Appointed   Lahmeur Merriane
1105 11 Appointed x Yisrael Abigayil
1110 11 Appointed   Schaap Stephanie
1107 11 Elected   Smith Marianna
1209 12 Elected   Barnes Janice
1202 12 Appointed   Clinch Lynette
1212 12 Elected   Garrett Rafi
1207 12 Appointed   Justice James
1204 12 Elected   Midyette Jr. Jimmy
1205 12 Appointed   Smith Ciera
1211 12 Elected   Speights Bianca
1313 13 Elected   Bessman Marcelle
1303 13 Elected   Bussard Billee
  13 At-Large   Dinh Mimi
1309 13 Appointed   Finn Michael
  13 At-Large   Gonzales Ida
1301 13 Elected   Haerter Steve
1301 13 Elected   Huffman Linda
1302 13 Appointed   Moore Hanna
1312 13 Elected   Morano Alison
1308 13 Elected x Kohn Jr. Charles
  13 At-Large   Snee Wendy
1310 13 Appointed   Sollee Diane
1313 13 Elected   Taylor John
1306 13 Appointed   Townsend Diana
1308 13 Appointed   Weber Gae
1415 14 Appointed   Baron Rachel
1405 14 Appointed   Delves Daniel
1406 14 Elected   Dorn Robert
1404 14 Elected   Finn Kathy
  14 At-Large   Funcheon Weston
1413 14 Appointed   Gellers Josh
1404 14 Appointed   Haile Marcus
1411 14 Elected   Henrichsen Neil
  14 At-Large   Hutchinson Haleigh
1413 14 Elected   McCullough Barry
1408 14 Elected   McGee Bruce
1413 14 Appointed   Parisi Tiffany
1407 14 Elected x Burnett Elaine
  14 At-Large   Polson Tracye
1404 14 Appointed   Rambo Jennie
1413 14 Elected x McCullough Susan
1404 14 Appointed   Shieldhouse Richard
1414 14 Elected   Weaver Benjamin
1403 14 Appointed   Williams-Elam Teresa
1405 14 Elected   Zucconi Cecelia
  14 At-Large   Levin Frances
  14 At-Large   Dwyer Healy
  14 At-Large   Harrell Beth
  14 At-Large   Middleton Robert

connect